Новини
 
                                                  
 
                                                             
      
 
                                                          

20.03.2020 року                                     
До 76-ої річниці визволення Чемеровецького  району від нацистських окупантів
    Масове вигнання мирних людей, особливо молоді, на примусові роботи до Німеччини було одним з найтяжчих злочинів, заподіяних фашистськими загарбниками на Україні. Під час тимчасової фашистської окупації з Хмельницької (колишньої Кам'янець-Подільської) області було вивезено до Німеччини 117230 мирних жителів. Українці були невільниками на підприємствах, в сільському або домашньому господарстві. Листи писати їм заборонялось, дозволялось відсилати лише листівки, незважаючи на це, листи різними шляхами відправлялись додому, про своє становище на чужині люди писали в листах-листівках до своїх близьких, родичів кров'ю і сльозами з різних місць Великого Рейху, підкуповуючи своєю щирістю і достовірністю….
   …Дуже хочу повернутись, щоб хоч подивитись на вас, дорогенькі. Мені серце розривається за вами. Подивитись на рідне село, на рідні люди, рідну неньку Україну, за якою плаче тисяча, мільйони людей. Ох, рідненькі, як хочеться додому, кожна думочка про вас, усі згадки про домашнє. Дуже і дуже вас прошу вишліть мені з усіх карточку. Дуже хочу подивитись на вас…
 
ГРЕВНАК Ганна Григорівна батькам з остарбайтер табору, 377/22 Бребах, 25 вересня 1943 року
с.Хропотова 
 
…Ходи у моїм костюмі, пока ще здоровий, а як прийду додому, то якось буде. Я би ходив в одній рубашці, аби но додому повернувся. Дуже біда мені з харчами і ще робота дуже тяжка, така що шкура з рук позлазила і ще майстер попався дуже недобрий, так що мені плохо…
 
ГУРАЛЬ Микола брату Михайлу з табору Лювігхафен
24 грудня 1942 року с.Івахнівці
 
З липня 1941 року по березень 1944 року Чемеровецький район був під німецько-фашистською окупацією. Війна принесла горе в кожну домівку. Близько трьох років фашисти зі своїм "новим порядком" хазяйнували в районі. Пограбували колгоспи і селянські двори, вивезли худобу, знищили техніку. Понад шість тисяч жителів району загинули на фронтах, розстріляно і закатовано більше двох тисяч цивільних громадян. В період окупації жителів району спіткала ще одна трагедія. Грабуючи і знищуючи цивільне населення, нацисти відбирали молодих громадян і відправляли на каторжні роботи до Німеччини. Спочатку вони заманювали у рабство солодкими обіцянками, мовляв, у Німеччині на вас чекає щасливе життя. Про це писали у місцевих газетах, агітували на сходах громадян, у виробничих колективах. З наказу шефа Кам'янець-Подільської біржі праці про примусову мобілізацію населення на роботу до Німеччини:
 
«На основі існуючого положення про трудову повинність на Україні необхідно з кожного району Кам'янець-Подільської округи направити до Німеччини 600 осіб чоловіків та жінок. Районні шефи повинні виділити для відправки до Німеччини здорову та працездатну робочу силу віком від 16 до 45 років…Ніхто не має права відмовлятися від поїздки до Німеччини по сімейних, соціальних та інших причинах».
 
…Хочу дуже хоч на тиждень додому і наїстися так, як дома, і тиждень пожити і тоді вмерти… Дуже досада в чужому краю…
ПАРИК Марія сестрі Олі з табору Саарбрюкен, № 360, 27 грудня 1942 року
с.Драганівка 
 
..Дорогі батьки, хочу ще раз написати, щоб тільки бог дав дійти мому слову - рятуйте мене, вашого сина Андрія, бо пишу уже 4-й такий і вже останній. Бийте телеграму. Ви маєте ще хоть трохи там на рідній землі права, ідіть до комісара. Хазяїн злий, нікуди не пускає, тільки дає добрі граблі робити, а не знає, що помру я до червня, бо дохтор визнав больним і дуже, а хазяїн робить мною як волом.
    Батьки, бідний татку і голубко мамо, якщо не потурбуєтесь, то звістку Саша напише. Лиш би милосердна цензура пустила мої правдиві слова. Останній привіт усій Летові від незаб.Андрія…
 
ВОЛОЩУКУ Демку від сина Андрія з Гутау
         02 травня 1943 року
с.Летава
 
   Нашвидкоруч  написані листівки нерозбірливими почерками є причиною, можливо, неточного подання імен чи прізвищ, місць перебування у Німеччині. Архівісти будуть щиро вдячні тим, хто впізнавши свої рідних та близьких з цього сумного листування, звернуться до архіву. В архівному відділі Чемеровецької райдержадміністрації є видання «Україна СНИТЬСЯ… Неотримані листи подолян, відправлені з Німеччини (у 1942-1944 рр.)», де відібрані найхарактерніші листи в яких вдалося описати дійсний стан їх існування на чужині. В збірнику подається  додаток, який вміщує офіційні розпорядчі документи німецько-фашистських окупаційних властей про вигнання мирного населення на примусові роботи до Німеччини, тобто, про, так зване, «добровільне страхування».
Всі листи наших подолян, які увійшли в цю збірку, а також ті, які поки що лишаються неопублікованими, - документи історичної ваги. Вони є незаперечним свідченням нелюдських мук і тяжкої долі наших співвітчизників
Видання розраховано на широке коло читачів, дослідників, краєзнавців, істориків, які всебічно вивчають одну з найтрагічніших сторінок історії нашої України.
 
О.Вінярська
начальник архівного відділу
Чемеровецької РДА
 
 
 
 
 © Чемеровецька районна державна адміністрація, 2007-2020