Новини
 
                                                  
24.10.2018 року                                                             
                              
Поліомієліт. Пам'ятка для населення
Поліомієліт
- гостре інфекційне захворювання вірусного походження, яке виникає в результаті інфікування одним з трьох типів вірусів поліомієліту та уражає центральну нервову систему, викликаючи паралічі та закінчується у важких випадках смертю.
Віруси, які викликають захворювання добре переносять замороження та висушування, але гинуть під дією температури 60-70°С протягом 30 хвилин, а при 90-100° - одразу. До 3-4 місяців вірус може зберігатися у молоці, воді, маслі, гине під дією хлоровмісних дезінфікуючих засобів.
Для даного захворювання характерна сезонність у літньо-осінні місяці. Ситуація у світі з поліомієліту залишається складною, зареєстровано понад 660 випадків захворювання в таких країнах, як Таджикистан, Туркменістан, Росія, Конго.
Як можна заразитися вірусом поліомієліту?
Джерелом інфекції є хворі на паралітичні та непаралітичні форми поліомієліту або вірусоносії. Передача збудника поліомієліту відбувається від людини до людини. Основний механізм передачі вірусу є фекально-оральним. Вірус може передаватися через брудні руки, іграшки, інфіковану воду та їжу, а також може переноситися мухами. Слід пам'ятати, що вірус поліомієліту може тривалий час зберігатися у навколишньому середовищі - до 3-4 місяців у воді, до 6 місяців з фекаліями в ґрунті. Також можлива передача вірусу повітряно-крапельним шляхом. Заразними при поліомієліті є виділення з верхніх дихальних шляхів та випорожнення.
Інкубаційний період в середньому триває 7-21 день. Частіше хворіють діти від 6 місяців до 5 років, але зараження може відбутися і серед осіб які досягли зрілого віку і не отримували в дитинстві щеплення проти поліомієліту.
Проявляється хвороба по-різному.
У понад 90% інфікованих осіб інфекція протікає безсимптомно, у 4-8% захворювання перебігає в легкій формі без рухових порушень. Легка форма поліомієліту може проявлятися у вигляді гострої респіраторної інфекції, гострої кишкової інфекції, у 1% хворих розвивається менінгіт. Лише у 1-10 з кожних 1000 сприйнятливих до захворювання осіб (0,1 - 1,0%) розвивається паралітична форма хвороби з наступним стійким випадінням рухових функцій, розвитком паралічів і парезів. Захворювання має препаралітичний період, паралітичний, відновний та період залишкових змін.
Важка форма поліомієліту протікає з паралічем м'язів, деформацією кінцівок і смертельно небезпечними проблемами з диханням.
Як довго є заразним хворий на поліомієліт?
З верхніх дихальних шляхів вірус виділяється тільки в гострому, препаралітичному періоді, з випорожненнями - більш тривалий час. Найбільш інтенсивне виділення вірусу від хворого відбувається в перші два тижні захворювання, але може продовжуватися до 4-6 тижнів від початку захворювання.
При яких ознаках захворювання у дитини необхідно негайно звернутися за медичною допомогою?
підвищення температури тіла, підвищена пітливість;
головний біль;
біль у горлі;
нежить, кашель;
диспепсичні розлади - блювота і проноси, біль у животі;
біль в кінцівках;
неможливість дитини стати на ніжки;
дуже показові симптоми - малорухливість, млявість, підвищення чутливості шкіри, біль в суглобах.
Саме в цьому періоді необхідно вчасно звернутися до лікаря і вимагати повного обстеження для виключення захворювання на поліомієліт.
Клінічні ознаки паралітичних форм поліомієліту:
гострий початок захворювання із загальною слабкістю, пітливістю;
підвищення температури тіла;
головний біль;
біль у горлі;
нежить;
диспепсичні розлади - блювота і проноси;
розвиток паралічів виникає протягом від декількох годин до 1-5 днів;
- парези і паралічі мають асиметричне (“мозаїчне”) розташування;
- знижений тонус м'язів, але чутливість шкіри збережена;
- уражуються м'язи ніг, рук, тулуба;
- зміна ходи;
- швидкий розвиток атрофії м'язів.
Що сприяє розвитку паралітичних форм поліомієліту?
відсутність або неповний курс вакцинації проти поліомієліту;
вагітність;
інтенсивні фізичні навантаження;
внутрішньом'язеве введення лікарських препаратів;
травми;
оперативні втручання, особливо видалення мигдалин та аденоїдів;
тісний, тривалий контакт з хворим.
Що повинні знати батьки, щоб попередити зараження дитини на поліомієліт?
·    Обов'язкове дотримання графіку профілактичних щеплень. При загрозі виникнення спалаху поліомієліту всім дітям у віці до 5 років, що не були щеплені або щеплені з порушенням графіку, провести термінову вакцинацію поліомієлітною вакциною.
o    Дитині уникати місць великого скупчення людей.
o    Уникати контакту з особами, що відвідували або перебували в країнах ендемічних по поліомієліту.
o    Навчити дітей мити руки з милом.
o    Провітрювати приміщення декілька разів на день.
o    Проводити вологе прибирання оселі.
·    Пити тільки кип'ячену воду, добре вимиті овочі та фрукти, бажано з милом.
·    На контактних осіб накладається карантин строком на 21 день з моменту ізоляції хворого. За ними організується нагляд педіатра (щоденно) та невролога (одноразово, в разі необхідності).
Як запобігти розповсюдженню поліомієліту в дитячих установах?
Під час загрози спалаху поліомієліту в загальноосвітні навчальні, оздоровчі та санаторно-курортні заклади нові діти не приймаються.
Припиняється відвідування дитячої установи сторонніми особами.
Проводиться вологе прибирання приміщень не менше двох разів на день.
Приміщення, в яких знаходяться діти повинні бути добре вентильованими, їх необхідно провітрювати декілька разів на день.
Діти повинні дотримуватись правил особистої гігієни (часте миття рук з милом протягом дня).
Виключається переведення дітей із групи в групу.
Діти повинні щоденно оглядатися медичним працівником і при появі перших ознак захворювання (підйом температури тіла, головний біль, катаральні прояви, диспепсичні розлади, біль у кінцівках, пітливість) необхідно госпіталізувати до інфекційного відділення.
Що робити батькам, якщо дитина захворіла на поліомієліт?
При появі перших ознак захворювання (підвищення температури тіла, головний біль, катаральні прояви, диспепсичні розлади, біль у кінцівках, пітливість) необхідно звернутись до лікаря.
Хворого необхідно госпіталізувати в дитячу інфекційну лікарню або дитяче інфекційне відділення, виділити йому окремий посуд, рушники, предмети особистої гігієни.
У приміщеннях, в яких перебувала хвора дитина, необхідно провести вологе прибирання з застосуванням дезінфікуючих засобів.
Пам'ятайте! Поліомієліт - підступна і дуже небезпечна хвороба. Слід зробити все можливе, щоб наші діти були своєчасно імунізовані проти даного небезпечного захворювання.
За матеріалами Хмельницького обласного Центру здоров'я
 © Чемеровецька районна державна адміністрація, 2007-2018